Úterý, 23 července, 2024
Domů DALŠÍ SPORTY 8 nejlepších českých zimních sportovců historie

8 nejlepších českých zimních sportovců historie

Není tajemstvím, že v Česku nejsou ideální zimní podmínky pro naše sportovce. I přes to byli čeští závodníci v zimních sportech vždy velmi úspěšní. Ať už to bylo v minulosti nebo v současnosti. Připomeňme si 8 nejlepších Čechů, kteří se ve svých sportech dostali na absolutní vrchol. Ještě upřesněme, že jde o sportovce z individuálních sportů a z novodobé historie (po vzniku České Republiky).

Embed from Getty Images

1.Martina Sábliková

Největší úspěchy: 5 medailí ze ZOH (3x zlato, 2x stříbro, 1 bronz) 29 medailí z MS (21x zlato, 7x stříbro, 1 bronz), 13x vítězka Světového poháru, držitelka Světového rekordu na 3000 metrů (3:52:02)

Holka, která se tvrdým tréninkem na zamrzlých rybnících dostala na absolutní vrchol. V Česku nikdy neměla kde trénovat. Svou slávu si musela vydřít. I proto je tak dlouhodobě úspěšná. Královna rychlobruslařského oválu. Dlouhým tratím vládne 13 let. Vyhrála vše co se dalo. A v čem tkví úspěch Sáblíkové? Je to kombinace obrovského talentu, tvrdé dřiny a vytrvalosti. I ve svých 32 letech stále patří mezi nejlepší rychlobruslařky světa. Platí u ní to samé jako u jiných sportovních legend. Její vyjímečnost a úspěchy doceníme až ukončí kariéru.

2. Kateřina Neumannová

Největší úspěchy: 6 medailí ze ZOH (1x zlato, 4x stříbro,1x bronz), 5 medailí z MS (2x zlato,1 stříbro,2x bronz), 18 výher ve Světovém poháru

Královná bíle stopy. Žádný český závodník v tomto sportu nedokázal víc. Obrovský talent a velká bojovnice, která vyhrála vše co se dalo. Svou skvělou kariéru zakončila ve velkém stylu. Byla to sportovní pohádka s happyendem. Na sklonku kariéry se dočkala vysněného zlata ze zimních olympijských her. To byl její životní závod, který byl nezapomenutelný. Se svou kariérou se rozloučila ziskem zlata a stříbra na Mistrovství světa. Tím dokázala svou velkou vyjímečnost a zařadila se mezi největší legendy běžeckého lyžování.

3. Gabriela Koukalová

Největší úspěchy: 2x stříbro ze ZOH, 6 medailí z MS (2x zlato, 2x stříbro, 2x bronz) Vítězka celkového pořadí Světového poháru (2015/16), 23 výher v SP

Největší česká biatlonová legenda. To ona se zasloužila o největší úspěchy a byla hlavní tváří biatlonového boomu v Česku. Díky ní se u nás stal biatlon jedním z nejpopulárnějších sportů. Její sportovní úspěchy měly vliv na celý tým a také proto byly Češky tak úspěšné ve štafetách a získaly malý křišťálový glóbus. Kromě skvělé výkonnosti měla Koukalová také srdce velké bojovnice. To byl klíč jejího úspěchu. Za svou krátkou sportovní kariéru dosáhla prakticky všeho a dostala se na absolutní vrchol. Její souboje s Wiererovou, Dahlemierovou nebo Makarainenovou byly legendární. Svou biatlonovou kariéru uzavřela už ve 27 letech kvůli zdravotním potížím. I přes svůj brzký konec si plně zaslouží status české sportovní legendy.

4. Ondřej Moravec

Největší úspěchy: 3 medaile ze ZOH (2x stříbro,1 bronz), 6 medailí z MS (1 zlato,2x stříbro,3x bronz), vítěz 3 závodů SP

Mistr velkých závodů. Ve Světovém poháru zazářil jen v několika závodech. Ale když přišly vrcholné akce, tak to byl úplně jiný závodník. Patří mezi ty biatlonisty, kterým vyhovuje závodit pod tlakem a Moravec to ziskem několika medailí jasně potvrdil. Po Koukalové je Moravec jednoznačně největší ikona českého biatlonu. Jeho poslední medaile se datuje z posledního MS, kterou získal ve 35 letech. To jen dokazuje jeho velikost a výjimečnost. Uvidíme co dokáže ve své poslední sezóně. Na Mistrovství světa dal jasně najevo, že ještě není za zenitem.

5. Lukáš Bauer

Největší úspěchy: 3 medaile ze ZOH (1 stříbro, 2x bronz), 2x stříbro z MS, celkový vítěz Světového poháru (2007/08), 2x vítěz Tour de Ski (2007/08, 2009/10).

Velký bojovník s famózní vytrvalostí. Podobný typ závodníka jako je Sáblíková. Ve sprintech to sice nebylo ono. Na delších tratích ale ve vrcholne formě patřil k nejlepším na světě. Dosáhl spoustu úspěchů. Získal medaile z MS i ZOH, dvakrát vyhrál prestižní Tour de Ski, vyhrál celkové pořadí Světového poháru. Jen tomu chybí pomyslná třešnička na dortu v podobě zlaté medaile z vrcholné akce. V tomto měl Bauer vždy trochu smůlu. Stejně jako Neumannová, tak i Bauer se ke konci kariéry dočkal posledního velkého úspěchu. Na MS 2015 v závodě na 50 km předvedl skvělý vytrvalostní výkon a vybojoval v něm stříbrnou medaili. Česká legenda běžeckého lyžování uzavřela svou skvělou kariéru v roce 2017.

6. Ester Ledecká

Největší úspěchy: 2x zlato ze ZOH, 3 medaile z MS (2x zlato, 1 stříbro), Vítězka 1 závodu v SP (alpské lyžování)

Jeden z největších talentů světového sportu. Obojživelnice, která toho na svůj mladý věk dokázala strašně moc. Stala se první ženou v historii, která ve dvou různých zimních disciplínách získala zlato na ZOH (paralerní obří slalom-snowboard, super G-alpské lyžování). Super Ester se povedl skutečný husarský kousek. Na tyto úspěchy navázala i v této zkrácené sezóně. V ní se více zaměřila na lyže a dosáhla svého prvního vítězství ve Světovém poháru. Ledecká je úkaz, který nemá ve sportovním světě obdoby. Tento český sportovní klenot ještě neřekl poslední slovo. Má potenciál na to stát se jednou z největších sportovních hvězd v novodobé historii.

7. Eva Samková

Největší úspěchy: 2 medaile ze ZOH (1 zlato, 1 bronz), zlato z MS, 2x vítězka celkového pořadí

Závodnice, kterou jen tak nepřehlédnete. Její namalovaný knírek, který má během závodů je pro ní už charakteristický. Samková je velká hvězda snoawboardcrossu. V tomto vzrušujícím sportu dosáhla všeho. Získala zlato z MS i ze ZOH a v současností patří mezi nejlepší na světě. Samková může tomuto sportu vládnout i v budoucnosti. Je v ideálním věku, jediné co ji může zastavit jsou zdravotní problémy, se kterými v posledních letech dost bojuje. Ale snad se ji vážné zranění vyhnou a pro příští zimní olympjske hry bude patřit mezi největší medailové naděje. Je jí teprve 26 let, takže je v ideálním věku a může ještě českým příznivcům přinést spoustu radosti.

8. Jakub Janda

Největší úspěchy: 2 medaile z MS (1 stříbro, 1 bronz), vítěz celkového pořadí SP (2005/06), vítěz Turné čtyř můstků, 6 vyhraných závodů v SP

V minulosti byli čeští skokané na lyžích velmi úspěšní. Ať už to byly úspěchy Rašky, Ploce nebo Sakaly. Další skokanské úspěchy přidal Jakub Janda. Jandovo úspěšné období sice netrvalo dlouho, ale i tak bylo velmi plodné. Své vrcholné formy dosáhl v roce 2005 a 2006. V těchto letech dosahl na spustu úspěchů, díky kterým se zařadil mezi největší legendy českého skoku na lyžích. Nejprve získal 2 medaile z MS, což byly jeho první výrazné úspěchy. Další super výsledky přišly v sezóně 2005/06.

Jeden z jeho největších úspěchů kariéry přišel na Turné čtyř můstků. V něm měl super formu. S Finem Ahonenem bojoval o prvenství. Nakonec se stala nevídaná věc. V součtu všech 8 skoků získali oba skokané stejný počet bodů a oba se stali vítězi. To se stalo poprvé v historii. Janda se stal teprve druhým Čechem, který vyhrál Turné čtyř můstků. Na tento životní úspěch pak navázal i v následujících závodech. Díky výborné výkonnosti se stal i vítězem celkového pořadí Světového poháru a zakončil tak svou životní sezónu dokonale. Ve zbytku kariéry už Janda tak úspěšný nebyl. Na to jak bylo jeho vrcholné období krátké, tak, toho dokázal strašně moc. A to si zaslouží obrovské uznání.