Domů DALŠÍ SPORTY Octopush, nebo-li podvodní hokej: Rozhovor s Ondřejem Mackem, zakladatelem plzeňského týmu

Octopush, nebo-li podvodní hokej: Rozhovor s Ondřejem Mackem, zakladatelem plzeňského týmu

5
439
Reklama

Ondřej Macek se v irském Belfastu seznámil s podvodním hokejem. Sport se mu zalíbil natolik, že se se po návratu do Čech rozhodl pokračovat v Plzni, a založil v tu chvíli teprve druhý český tým. Dnes se pyšní bohatou členskou základnou a s plným elánem reprezentují na mezinárodních soutěžích. Jaká byla jeho cesta a jaké jsou aspirace týmu se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Zdroj: Ondřej Macek, Pilsen Squids

Jak jste podvodní hokej objevil?

K podvodnímu hokeji jsem se dostal poprvé v Belfastu, kde jsem byl na Erasmu. Když jsem na studentském veletrhu spolků procházel mezi stánky, zaujal mě na jednom nápis „Underwater hockey„. V tu chvíli mi proběhlo hlavou: „Co to sakra je?“ Odchytil si mě tam hráč Charlie. To, co mi říkal, pro mě bylo v tu chvíli kvůli jeho silnému skotskému přízvuku úplnou záhadou, a pak jsem rozumněl větě: „Přijď v úterý“.

Reklama

Přišel jsem tedy v úterý na čas z letáčku. Když jsem se navlékl do všeho zapůjčeného vybavení a postavil se k bazénu, tak mi proběhlo hlavou: „To jsem na sebe zvědavý, když jsem nikdy předtím se šnorchlem, maskou a ploutvemi neplaval…“ a skočil jsem do vody. 

Po pár neúspěšných pokusech vyfouknout po vynoření vodu ze šnorchlu mi bylo jasné, že tuhle část ten den nedám. V druhé půlce tréninku jsme šli na hru. Pamatuji si z ní situaci, kdy jsem se ocitl před bránou soupeře, od zkušeného spoluhráče přišla přihrávka a já skóroval. Přišel jsem i další úterý. Pak jsem se přidal i k pondělním a pátečním tréninkům. 

Vrcholem pro mě bylo, kdy jsem byl týmem pozvaný na první zápas studentské ligy, takže jsem poprvé okusil atmosféru opravdového zápasu proti týmu z Dublinu. Byl to neskutečný mazec a po prohře 0:6 nám protihráči pokynuli a řekli: „Děkujeme za zápas, bránili jste dobře.“ Pro mě tento zážitek znamenal něco většího. Za 3 týdny jsem se vracel zpět do Plzně a už v tu dobu jsem věděl, že podvodní hokej je sport, který chci hrát, a že v Plzni vybuduji tým.

Zdroj: Ondřej Macek, Pilsen Squids

Jak budování týmu v Čechách probíhalo?

Nejstarším členem z hlediska délky hraní je Martin, do kterého jsem tehdy po příjezdu z Belfastu na koleji přes měsíc „ryl“, ať jde se mnou do bazénu podvodní hokej vyzkoušet. Když jsme si pak ve dvou pronajali první dráhu v bazénu Radbuza, byla to spíš taková šťouchaná, než hokej, ale po tréninku se na mě Martin podíval a řekl: „To je dobrá kravina! Jdeme příští týden zase?“ A tak jsme spolu začali budovat tým.

Na začátku jsme chodili 2-4, což fakt moc není. Hlavně jsem se bavil reakcemi lidí, které jsem zval na trénink: „Podvodní hokej? A to existuje?“ A hráči se postupně nabalili. Jestli jste plně rozhodnuti hrát sport, který ve vašem městě nikdo nehraje, musíte mu udělat dobrou reklamu. Prostě jsme o podvodním hokeji řekli každému, koho známe. V dubnu 2016 jsme začali dva a po 4 letech nás je cca 17. 

Jak vzniklo jméno vašeho klubu?

Asi nejkontroverznějším návrhem byl Volšoveček, který by jakožto jeden z českých vodníků skvěle reprezentoval naší polohu, ale přeci jenom by to byl z hlediska čtení a výslovnosti pro organizátory mezinárodních turnajů vskutku oříšek. Vítězným názvem se tak stal Pilsen Squids.

Na pokračování rozhovoru, v kterém se mimo jiné dozvíte, jak probíhá běžný trénink či čeho chce plzeňský tým dosáhnout, se můžete těšit v nadcházejím týdnu.

Druhá část rozhovoru: Octopush, nebo-li podvodní hokej: Rozhovor s Ondřejem Mackem, zakladatelem plzeňského týmu

Reklama

5 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno