Středa, 27 září, 2023
Domů DALŠÍ SPORTY Pokračování rozhovoru s Ondřejem Mackem, zakladatelem plzeňského týmu podvodního hokeje

Pokračování rozhovoru s Ondřejem Mackem, zakladatelem plzeňského týmu podvodního hokeje

Před několika dny jste si mohli na našem webu přečíst první část rozhovoru s Ondřejem Mackem, jenž se v irském Belfastu seznámil s podvodním hokejema a po návratu do Čech se rozhodl s tímto sportem pokračovat. Nyní vám přinášíme druhou část rozhovoru.

Zdroj: Ondřej Macek, Pilsen Squids

Jaký je Váš dosavadní největší úspěch v podvodním hokeji?

Největším úspěchem pro mě osobně byl náš první turnaj. BudPigCup 2018 v Českých Budějovicích. V ten den bylo jasné, že jsme konečně tým, který je schopný hrát. Náš první gól jsme dali Francouzskému týmu a měli jsme z něj takovou radost, že si protihráči ani pořádně neužili jejich výhru 7:1.

Z hlediska týmu byl asi naším největším úspěchem zatím poslední turnaj: Pragadise Cup 2019 v Praze, kde jsme porazili Prahu a celkově nejvíc týmů v jednom turnaji.

Jak probíhá obvyklý trénink a jaké jsou důležité dovednosti?

- Advertisement -<

Náš obvyklý trénink vypadá tak, že se prvních 20 minut až půlhodinu rozplaveme, zahřejeme tělo a připravíme plíce na časté krátkodobé zádrže dechu. Začneme na hladině a postupně přidáváme potápění. Nejprve dynamické potápění ke dnu, rychle nahoru, jeden nádech a hned zase dolů, pak poloviny bazénů pod vodou nebo celé délky. 

Vlastně nevím jak dlouho vydržíme pod vodou. Ono to totiž není podstatné. Důležitější je, kolikrát a s jakou energií je hráč schopný se k puku vrátit. Když vydržím tři čtvrtě minuty pod vodou, tak sice možná něco uhraji, ale pak musím střídat, protože podruhé se tam už nevrátím. Když se potopím, posunu během 5 vteřin puk o 2 metry, nahraji spoluhráči, ten udělá totéž a takhle se tam 5x protočíme, jsme stále ve větší pohodě, než když tam jeden z nás bude dlouho.

Zdroj: Ondřej Macek, Pilsen Squids

Druhou půlhodinu trénujeme dovednosti, jako je práce s pukem, kličky, střely, ochrana puku před protihráčem nebo obehrání protihráče. Poslední půlhodinu vždy hrajeme. Důležité je, a to platí přes všechny formace, aby byl tým kompaktní, nenechával mezi hráči příliš prostoru pro protihráče a hráči si uměli dobře nahrávat. Když se trhnu nebo mě tým nechá pod vodou samotného, dříve nebo později se musím vynořit a ztratíme puk.

Vy ještě neznáte Octopush – jak je to možné?

Co je na podvodním hokeji to nejnáročnější?

Spousta lidí se bojí například potápění nebo že nevydrží s dechem. Já si na začátku taky několikrát „loknul“, než jsem se se šnorchlem naučil. Ale nakonec všechno tohle je jen technika, kterou člověk za chvíli zvládne.

To, co je ale na podvodním hokeji oproti ostatním sportům specifické, je, že pod vodou na spoluhráče nemůžu zakřičet, aby mi nahrál puk. Takže každý se musí naučit týmovosti, nahrávat a chodit si na nahrávky s tím, že jediný komunikační nástroj je řeč těla. Tedy být na správném místě ve správný čas. Tohle se naučit, je pro lidi, kteří nemají jiné zkušenosti s týmovým sportem, trochu náročnější. 

Na co aspirujete v příštím roce, dvou, pěti?

Nejvíce se zaměřujeme na budování týmu, zlepšování individuálních dovedností, fyzičky a naučení se souhry. Naším cílem je, abychom dohnali Pražské Narwhals, kteří byli schopni rychleji postavit silnější tým. A my jim to samozřejmě přejeme. Máme se mezi týmy rádi a snažíme se se navzájem podporovat. A až porazíme Prahu? Dalším milníkem jsou České Budějovice. Tam to asi bude chvíli trvat. Jsou fakt dobří.

Zdroj: Ondřej Macek, Pilsen Squids

Co je potřeba k tomu, aby někdo mohl začít hrát podvodní hokej?

Stačí mít chuť zkusit sport. Vybavení jsme schopni ve většině případů půjčit, nicméně pokud někdo má vlastní šnorchl, masku a ploutve, tak se mu určitě bude plavat lépe s vlastním. 

Jak Vás případní zájemci mohou kontaktovat?

Asi nejjednodušší je nás kontaktovat přes Facebook – Pilsen Squids – , ať už přímo napsat na stránku nebo komukoliv z nás. Napsat může kdokoliv. Jsme skvělá parta kamarádů, co se trénuje a zlepšuje v podvodním hokeji. 

Mnohokrát děkujeme za rozhovor a sdílení vašich příběhů. Přejeme hodně úspěchů do budoucna.

První část rozhovoru: Octopush, nebo-li podvodní hokej: Rozhovor s Ondřejem Mackem, zakladatelem plzeňského týmu

O podvodním hokeji: Vy ještě neznáte Octopush – jak je to možné?

- Advertisement -
 

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Advertisment -

nejpopulárnější

- Advertisment -

nové komentáře