Neděle, 4 července, 2021
Domů DALŠÍ SPORTY Vy ještě neznáte Octopush - jak je to možné?

Vy ještě neznáte Octopush – jak je to možné?

Octopush neboli podvodní hokej je sport, který vznikl v Anglii v roce 1954 jako způsob, jak udržet potápěče aktivní i v zimních měsících, kdy venkovní potápění není příliš oblíbené. Od roku 1980 existuje dokonce i světové mistrovství v podvodním hokeji. 

Embed from Getty Images

Bazén je rozdělen na dvě poloviny a na každém konci je branka. Týmy jsou tvořeny deseti hráči z nichž vždy šest je v jednu chvíli v hracím poli. Ostatní čtyři čekají na střídačce a to buď na kraji bazénu, anebo ve vodě v bazénu, ale mimo pole. Hra začíná zvukovým signálem (obvykle gongem), kdy všichni hráči vyráží ze svého stanoviště nad svou brankou směrem doprostřed pole, kde rozhodčí umístil puk.

Vzhledem k tomu, že hráči jsou vybaveni pouze ploutvemi, šnorchly a jejich brýlemi, jejich účast při každém manévru závisí na jejich schopnosti, co nejdéle zadržet dech. Zároveň nikdy nevíte, zda váš spoluhráč a protihráč jsou dobře rozdýchaní a jak dlouho ještě vydrží, než budou muset na hladinu, aby se nadechli.

- Advertisement -<

Hra se přerušuje v případě, že jeden tým dá gól, některý hráč spáchal faul anebo když skončí poločas. Pokud některý tým dá gól, puk se umístí zpět do poloviny bazénu a hráči vyráží opět od okrajů bazénu nad svými brankami. Nedovolený zákrok rozhodčí odpískávají v případě, že je v bazéně příliš mnoho hráčů (obvykle chyba ve střídání), pokud je „hokejka“použita proti něčemu či někomu jinému, než pouze proti puku, či při blokování. Pravidla jsou velice podobná těm z hokeje. 

Tento sport je nekontaktní a překvapivě elegantní. Hráči se u puku ladně střídají podle toho, kdo se zrovna potřebuje nadechnout. A i když se jedná o divácky poměrně komplikovaný sport, je radost hru pozorovat.

V Čechách v tuto chvíli existují tři týmy podvodního hokeje, v Českých Budějovicích, v Praze a v Plzni. Až se příště budete v bazénu nudit, vzpomeňte si, že si můžete zahrát octopush, a když Vás to bude bavit, tak se mu můžete věnovat třeba i pravidelně.

Neradi pod vodu? Pak můžete zkusit třeba Kabaddi.

- Advertisement -
 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Advertisment -

nejpopulárnější

- Advertisment -

nové komentáře