Šéf Realu Madrid Florentino Pérez se nechal slyšet, že za vznikem Superligy je fakt, že velké kluby, jako ten jeho, stojí před krachem a odměny od UEFA za Champions League to prostě nevykompenzují. Rád bych podotkl, že to byl právě Real, kdo zhruba před čtvrt stoletím rozjel projekt Galacticos.
Embed from Getty ImagesOn musel mít Beckhama, on musel mít Zidana, on musel mít Ronalda. Co rok, to jedna mega hvězda. Poslední byl snad loni Hazard, ačkoli si zatím v Realu skoro nekop. Roztočil se tak kolotoč neúměrně nadhodnoceného produktu, který top kluby začíná dobíhat.
Takový Juventus teď neví, co s Ronaldem, protože, i když je to hráč, který je sám o sobě obchodní značkou, tak jeho výplata je tak astronomická, že se jim prostě nevyplatí. A k tomu si přičtěte, že letos Juve kope tužku a covid zavřel stadiony. Troufnu si tvrdit, že taková Spezia, která kope stejnou soutěž, za Ronaldův plat vyplatí měsíčně celý mančaft a ještě jí zbyde na balony a kužely.
Embed from Getty ImagesNebo jiný případ. Okolo Haalanda krouží Manchester City. Jeho agent se už nechal slyšet, že bude požadovat pro mladou hvězdu plat milion liber týdně. Tohle je jen dopad toho, co rozjel kdysi dávno Pérez a jemu podobní mecenáši. Kdyby měl ten norský kluk milion liber ročně, nikoli za týden, jak požaduje, bylo by to sice padesátkrát míň, ale pořád by byl jeden z nejlépe vydělávajících lidí na britských ostrovech.
Ale to by museli se svými požadavky všichni dolů.
Šéfové klubů právě vzniklé Superligy se měli sejít a místo soutěže, kterou chtějí jen oni sami, si měli říct: “Pánové, už to nezvládáme živit. Pojďme všichni s těmi vzdušnými zámky na chvíli přistát.“
Embed from Getty ImagesZatím je systém nastaven tak, že když Haalandovi ten balík nedají Citizens, dá mu jej Chelsea nebo někdo jiný. Chceš-li mít top hráče, musíš je přeplácet. A to hodně. Kluby se zachytávají v síti, kterou si samy na sebe upletly.
Já osobně se nikdy netajil tím, že fandím Liverpoolu. A jsem celkem smířený s tím, že pokud nebudu mít dobrého známého anebo si hodně nepřiplatím, na domácí ligový zápas na Anfieldu se asi nepodívám. Vstupenky jsou již před sezónou vyprodané a permanentky se nekupují, ale dědí.
Když Anfield zvýší kapacitu na dvojnásobek, nebude mít problém ji zaplnit. Covid teď nechme stranou. Klub každým rokem vydá novou sadu dresů ve třech variantách. Pod sto liber je nekoupíte a většina se prodá. Na co potřebuje Superligu? V pondělí nebyli Reds schopni porazit průměrný ligový tým Leeds United. O tom je fotbal. Ne o tom, abyste za každou cenu hráli furt dokola s Barcelonou a Juventusem.
Embed from Getty ImagesKdyž se podíváte na portfolio dvanácti týmů, které Superligu založily, pak mi jistě dáte za pravdu, že kterýkoli z nich má na to vyhrát Ligu Mistrů. Pomiňme teď fakt, že třeba z Anglie se tam příští rok některé týmy nekvalifikují.
Kouzlo každé sezóny je právě v tom, že nevíte, kdo dojde nejdál. Zda v té final four budou jako letos Chelsea, Real, PSG a City anebo kupříkladu Barcelona Inter, AC a United. Každý ročník je jiný. Každý je specifický. Často se do posledních kol probojují i týmy z druhého sledu jako Bergamo, Lipsko nebo Ajax. Tato fakta činí tuto soutěž krásnou a neopakovatelnou. Tohle Superliga nikdy nenabídne a troufnu si tvrdit, že se časem okouká.
Jistě namítnete, že ve světě je víc profesionálních soutěží, které fungují izolovaně na stejném principu jako Superliga a jedná se o úspěšné a vydělávající produkty. Ano. Jde však vesměs o americký trh, který má svá specifika. Každá z amerických soutěží pak také má jasně daný platový strop. Chceš mít McDavida? Měj si ho, ale počítej, že horko těžko postavíš třetí a čtvrtou lajnu. Moc doláčů ti na ni nezbude. Limity jsou pro všechny kluby stejné. Týmům se snáz dělá rozpočet, neboť vědí, že jasně daná pravidla jim brání točit spirálu peněz do nekonečna.
Embed from Getty ImagesAčkoli jsou americké profesionální soutěže sledované po celém světě, žádný sport není takovým fenoménem jako fotbal. Fotbal nemůžete odizolovat. Sport a soutěživost budou vždy jeho hlavní náplní. Nikoli vláda peněz. I velké kluby v minulosti poznaly situaci, kdy z finančních nebo sportovních důvodů spadly o jednu či více soutěží níž.
Opustili však fanoušci Juventus, když jej italský svaz přeřadil do druhé ligy? Ztratili Glasgow Rangers něco ze své slávy, když se drápali zpět dokonce ze čtvrté nejvyšší skotské soutěže? Neztratili. Lidé při nich stáli. Celý svět jim přál návrat na výsluní, protože tyhle kluby mají punc. Fotbalová Superliga takové příběhy nikdy nenabídne.
Embed from Getty ImagesPokud se projekt Superligy rozjede, jaké to může mít důsledky? Kluby budou pokračovat v závodech o nejdražší hráče. Každý rok vyletí nějaký nový Haaland, kterého budou chtít všichni bez jakéhokoli limitu. A pak se stane, že za deset let z těch dvanácti super týmů na tu super ligu už bude mít prachy jenom polovina.
Chudší z top 12, třeba Atletico nebo Inter, skončí. Zbude šest klubů. Co udělají? Založí Cosmoligu a jede se dál? Fotbal bude připomínat poker. Nevyhraje nejlepší, ale ten komu zbyde na konci hry bank. To bude konec fotbalu, tak jak ho známe z moderní éry.
Pak by nám zbyly jen vzpomínky a amatérská mužstva. Přestupovat se bude za sud piva a odměna pro hráče bude činit pětikilo za benzín. Když nad tím tak přemýšlím, zas tak špatné by to možná být nemuselo.
Velmi dobře napsaný článek, i když po překotném vývoji posledních dní a hodin by se zdálo, že už neaktuální. To ale rozhodně není pravda, tímto rychlým koncem snahy nejbohatších o vytvoření vlastní elitní ligy rozhodně neskončí.
Druhý pohled je, že tvrdé a nekompromisní postoje UEFA a FIFA rozhodně nebyly vedeny láskyplnou podporou fanoušků, ale taky jen a pouze penězi. Obavami, že jim někdo ukousne podstatný díl jejich supervýnosného koláče. O tom svědčí nedávno zveřejněný návrh formátu Champions League. Rozšíření z 32 na 36 účastníků vypadá hezky, pro ty „malé“, kterým se snad zvýší šance probojovat se do elitní soutěže. To by byla krásná představa, kdyby…
Kdyby se v jednom bodě návrhu nepsalo: „New spots for elite clubs that failed to qualify“
Chápu-li to dobře, nekvalifikuješ se, stejně ti místo přidělíme. Takže mezi tzv. SuperLeague a novou Champions League není jiný rozdíl než to, že UEFA zůstane u koryta.
Chce se mi blejt, velebnosti.
Na závěr trochu odlehčení, hláška, která se objevila v naší fanouškovské skupině FCVP po zveřejnění informací, že anglické kluby zahájily kroky k odstoupení ze superligy:
„Superliga to vzala pěkně od podlahy. Ještě se neodehrál ani zápas a už začala vyřazovací fáze…“
Díky za komentář. Se vším souhlasím. Taky myslím, že pokusy o podobný projekt neuhasnou. Pouze teď bude pár let klid. Dle mě byl rozhodující faktor, že do toho nešly německé kluby a Paříž. Jinak by to byl válec, který by nebral ohled na fanoušky ani média. Ať se daří Viktorce, Jarda 🙂