Neděle, 4 července, 2021
Domů DALŠÍ SPORTY Druhá část rozhovoru s Jitkou Richtovou z týmu podvodního hokeje Serrasalmus

Druhá část rozhovoru s Jitkou Richtovou z týmu podvodního hokeje Serrasalmus

V následujících řádcích naleznete druhou část rozhovoru se zástupkyní českobudějovického týmu podvodního hokeje. Je to poslední z rozhovorů, kde jsme zpovídali zástupce tohoto zajímavého sportu. Věřme, že se v následujících letech objeví nějaký nový tým a členská základna podvodního hokeje bude narůstat.

FB Serrasalmus

Jak vypadá takový ukázkový den jednoho mistrovství? A co samotná účast obnáší?

On si člověk musí uvědomit, že jeden zápas je 30 minut velice náročné práce bez možnosti pravidelně a dle potřeby dýchat. Takže po té půl hodině sotva lezete. 

Na ME v Portugalsku, kterého jsem měla možnost se zúčastnit, to například probíhalo tak, že po příletu do Porta jsme měly 2 dny, kdy jsme měly vyhrazeny časy pro přípravu našeho týmu v bazéně. Abychom se tak s bazénem seznámily. Pak následovaly samotné zápasy většinou dva na den. Mezi nimi byla časová prodleva několika hodin. Před každým zápasem jsme se nejdříve v plavkách rozcvičily, pak jsme se společně rozplavaly a pak šly hrát. Po zápase jsme se sešly a rozebíraly jsme, co bylo dobře a co špatně, pak jsme se najedly a odpočívaly jsme. Před dalším zápasem jsme si ještě domluvily případné změny ve hře a zopakovaly, co chceme zlepšit. 

- Advertisement -<

Účast na mistrovství Evropy vyjde jednoho hráče na zhruba 20 tisíc Kč. A je to tak, že všichni hráči si na mistrovství čerpají dovolenou, někteří tak tedy přijíždí i s rodinami a to málo volného času a zbytky energie pak věnují jim. A já jim smekám! 

Jaký je rozdíl mezi hrou smíšených týmů a ženských týmů? Jaký Vy osobně upřednostňujete a proč? 

Chlapi mají celkově silovější hru a rozhodně se nemění v gentelmany, když jsou ve smíšeném týmu. Díky své síle dokáži chlapi vystřelit puk na větší vzdálenost, takže jejich hra je více postavená na dlouhých přihrávkách, můžou si dovolit být dál od sebe. Ženská hra je víc o smečce – být blízko sebe, víc se na sebe vzájemně spoléhat. Holka se taky daleko častěji vyhne přímému souboji o puk, situaci se snaží vyřešit jinak (přihrávkou, kličkou, únikem). Kdežto obzvláště někteří chlapi si rádi přeměřují síly a to se pak i občas zlomí hokejka.

Co je na podvodním hokeji to nejnáročnější?

Určitě schopnost správného načasování. Vzhledem k tomu, že jsme všichni limitovaní tím, jak dlouho vydržíme pod vodou na jeden nádech, musíme tento čas využít co nejefektivněji. To znamená být pod vodou v pravý čas a na pravém místě. Pokud se zpozdíme, spoluhráč nemá komu přihrát, nebo nám protihráč proklouzne atd. Když jsme naopak pod vodou příliš brzy, pak hrozí, že se budeme potřebovat jít nadechnout zrovna v momentě, kdy se to bude nejméně hodit. Takže takzvané “čtení hry” tedy schopnost předvídat tahy svých spoluhráčů i protihráčů je klíčová schopnost. A taky něco na čem i hráči z těch nejlepších týmů neustále pracují.

FB Serrasalmus

Jaké jsou v současnosti vaše největší slabiny a naopak silné stránky?

Největší slabinou se mě osobně zdá jistota při vedení puku a čtení hry (tedy schopnost předvídat situace). Z toho pak vyplývá i to, že v naší hře dochází často ke střetům a k přetlačování o puk, místo toho abychom se protivníkovi včas vyhli a vlastně ho tak vůbec k puku nepustili.

Možná to bude znít jako výmluva a klišé, ale naší silnou stránkou je ta parta lidí a to amatérské nadšení. Vždyť my spolu dobrovolně trávíme i dovolené!!! :))) 

Co je potřeba k tomu, aby někdo mohl začít hrát podvodní hokej?

Naprosto postačí, když nemá panickou hrůzu z vody. Už jsme měli i pár nováčků, kteří se báli potopit hlavu pod vodu a i to jsme společně bez problémů zvládli.

Jak Vás případní zájemci mohou kontaktovat?

Úplně jednoduše – napište na email serrasalmus@email.cz a my se vám ozveme se všemi detaily, nebo prostě doražte v čase tréninku = úterý a čtvrtek v 19:45 k recepci Budějovického bazénu a tam se k nám přidejte. Budeme se těšit! Zvládli to třeba i „kolemjdoucí“ turisté z Brazílie, kteří lámavou angličtinou napsali něco jako – Hele budeme v České republice a zjistili jsme, že tady taky hrajete podvodní hokej, kdy trénujete? A tak přijeli, zahráli si s námi, zašli s námi na pivo a pak zase jeli dál.

Nečetli jste první část rozhovoru? Zde ji máte: Rozhovor s Jitkou Richtovou z týmu podvodního hokeje Serrasalmus

Další články věnované podvodnímu hokeji:

Rozhovor s Kateřinou Hnilicovou, zakladatelkou pražského klubu podvodního hokeje Narwhals

Octopush, nebo-li podvodní hokej: Rozhovor s Ondřejem Mackem, zakladatelem plzeňského týmu

Pokračování rozhovoru s Ondřejem Mackem, zakladatelem plzeňského týmu podvodního hokeje

Vy ještě neznáte Octopush – jak je to možné?

- Advertisement -
 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Advertisment -

nejpopulárnější

- Advertisment -

nové komentáře