Středa, 27 září, 2023
Domů FOTBAL Neortodoxní Marcelo Bielsa, kouč, který dovedl Leeds po 16 letech do Premier...

Neortodoxní Marcelo Bielsa, kouč, který dovedl Leeds po 16 letech do Premier League

Když Marcelo Bielsa dorazil do Západního Yorkshiru, okamžitě začal jednat v souladu se svou radikální povahou a nechal hráče tři hodiny čistit tréninkové hřiště a jeho okolí. Bylo jasné, že v Leedsu se toho hodně změní.

Embed from Getty Images

Ptáte se, proč si museli hráči odpracovat právě tři hodiny? Bielsa chtěl, aby jeho svěřenci věděli, jak dlouho průměrnému fanouškovi Leedsu trvá, vydělat si na vstupenku na zápas.

Pro znalce to bylo typické a očekávané chování od argentinckého kouče, pro ty, kteří jeho ani neortodoxní metody, které vyznává, neznali to bylo uvedení do tvrdé reality.

- Advertisement -<

Záhy se předvedl tím, že představil detailní rozbor všech týmů Championship – sestavy, formace a taktický přístup. Jeho obsese detailní analýzou společně s jedinečným taktickým stylem, který praktikuje, je to co ho řadí mezi top světové trenéry.

Embed from Getty Images

Mnoho hvězdných koučů přiznává inspiraci Bielsou. Příkladem budiž Diego Simeone, Mauricio Pochettino a Pep Guardiola. Než začal Guardiola svoje působivé panování v Barceloně, odletěl do Argentiny, aby své další kroky konzultoval právě s Bielsou.

Pojďme se podívat na to, co všecno El Loco ve fotbale již zažil a kudy vedla jeho cesta.

První roli manažera získal již ve svých 25 letech, když se stal hlavním koučem Universidad de Buenos Aires. V té době údajně zkoumal 3000 hráčů, než si vybral dvacítku vyvolených pro svů tým.

Jeho další štací byl klub, jehož odchovancem je Lionel Messi, Newell’s Old Boys. Zde trénoval nejdříve mládežnické týmy a v roce 1990 pak dostal na starosti i muže. La Lepra, jak se tomuto týmu přezdívá, po něm později pojmenovali stadión.

Bielsa se poté přesunul do Mexika, kde trénoval kluby Atlas a América, než se vrátil zpět do Argentiny a stal se hlavním koučem Vélez Sarsfield. Když se ucházel o místo ve Vélezu, přivezl s sebou 51 filmových pásek s analytickým materiálem. Když pozici dostal, pokusil se zavést analýzy s pomocí počítačů, což byl v té době pionýrský počin.

Když s týmem vyhrál argentinskou ligu, vyvolalo to zájem z Evropy a následovala krátká štace v Espanyolu. Poté se pustil na mezinárodní scénu, kde vedl národní týmy Agentiny a Chile. S oběma celky byl úspěšný a pro mnohé fanoušky v Chile má status Boha.

Jeho další kroky vedly do Španělska. Když vedl rozhovory s Bilbaem, předvedl detailní rozbor všech zápasů Athletica v předchozí sezóně. Nakonec vedl Los Leones 113 zápasů.

Poté se přesunul do Ligue 1, kde vedl Marseille. Klub pod jeho vedením obsadil 4. místo. Avšak, když Marseille prohrála první zápas následující sezóny s Caen, Bielsa rezignoval s tím, že má neshody s vedením.

Se svým dalším klubem, Laziem, neodehrál ani jeden zápas. Samozřejmě to byl opět on, kdo rezignoval. Prý si ani nevybalil, v Římě zůstal jen dva dny a to kvůli tomu, že vedení klubu nepřivedlo hráče, na kterých s ním byl domluvený.

Následovalo nepovedené spojení s Lille. Marcelo Bielsa se pokusil nahradit zkušené hráče mladíky, ale nakonec byl po 19 zápasech odvolán.

Embed from Getty Images

Kdo byl dalším klubem Bielsy už všichni víme. Je třeba si přiznat, že klub riskoval, když El Loca najímal. Jeho poslední roky nebyly zrovna úspěšné a když k tomu přidáte jeho neortodoxní přístup…

Risk se však vyplatil a Leeds se díky tomuto charizmatickému kouči vrátil po 16 letech do Premier League. Počkejme si, co předvede El Loco tam.

- Advertisement -
 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Advertisment -

nejpopulárnější

- Advertisment -

nové komentáře