Pátek, 26 dubna, 2024
Domů HOKEJ Tipsport Extraliga 45. kolo

Tipsport Extraliga 45. kolo

V dnešním 45. kole se hrálo jen pět zápasů. Litvínov si předehrál zápas se Spartou v rámci OpenAir už na začátku ledna (2:3) a souboj Mladé Boleslavi s Plzní se bude dohrávat až v sobotu.

Zdroj: hcocelari.cz, Lukáš Filipec

Z dnešního programu byl největším tahákem duel týmu bojující o záchranu Vítkovic s posledními Pardubicemi. Vítkovicím kromě prohry na Spartě mají výbornou formu, která je vynesla už na 11. místo před trápící se Kladno a právě proti poslednímu týmu se očekávalo, že ji potvrdí. Začátek měli domácí lepší a po teči Petera Šišovského se ujali v 7. minutě vedení. Navíc Lakatoš spálil dva samostatné nájezdy na brankáře Kantora. V 11. minutě se tak rovněž po teči před brankou radovali z gólu hosté Patrikem Poulíčkem. Navíc za minutu už Dynamo vedlo využitou přesilovkou kapitánem Kolářem. Vítkovice se snažili vyrovnat a podařilo se jim to ve 29. minutě druhé třetiny po zásahu Jana Hrušky. Ve 33. minutě se skóre překlopilo na stranu Vítkovic, když využily přesilovku Alexandrem Malletem. Výhodu přesilovky dostaly také Pardubice, dokonce dvojnásobnou.

Tuto obrovskou výhodu po minutě využily. Autorem vyrovnávacího gólu byl Vladimír Svačina. Do třetí třetiny šli oba týmy za nerozhodného stavu 3:3. V poslední třetině se dlouho nic nedělo a čekalo se na rozhodující úder. Ten zasadil ve 48. minutě pardubický Martin Látal, který využil toho, že domácí brankář zachytil sražené nahození Kusého jen na hokejku a volný kotouč poslal do sítě. Vítkovice se začaly mocně tlačit za vyrovnáním. Jenže nevyužily přesilovku a nakonec jejich tlak otupil dvě a půl minuty před koncem po naražení na hrazení hostujícího hráče Schleiss. I v oslabení se domácí tlačili do vyrovnání, ale už byla křeč. Definitivní razítko na pardubické body dal 16 vteřin před koncem do prázdné branky Patrik Poulíček. Tato výhra posunula Pardubice na předposlední místo před Litvínov, ale ten má ještě dva zápasy k dobru.

V nejhorší situaci je tak momentálně Kladno, které má po osmé prohře v řadě náskok pouhé tři body na Pardubice a v neděli hraje na ledě suveréna z Liberce, což vhledem k dnešnímu děsivému výkonu v Olomouci, nevěstí nic dobrého. Na ledě Kohoutů tápali Rytíři už od úvodního vhazování. Již v 15. vteřině jel domácí Nahodil sám na brankáře Cikánka. Na brankáře zaskakujícího za zraněnou jedničku Godlu si ještě nepřišel. Jenže hosté se nepoučili a kupili chybu za chybou. V pohodě hrající domácí Kohouti si to užívali. Skóre se poprvé pohnulo v 7. minutě, kdy hostující beci jen sledovali toho domácího, jak dává přihrávku na spoluhráče volně stojícího za nimi. David Ostřížek si tak v pohodě poradil s hostujícím brankářem, který se už nestačil přesunout.

Hostující trenéři tentokrát zamíchali s útočnými řadami, ale beky nechali hrát ves tejném složení jako vždy. Po ztrátě kotouče v útočném pásmu vyslal za nefungující hostující obranu Burian Zbyňka Irgla a ten se z nájezdu nemýlil. Ve 12. minutě měla domácí Olomouc pohodový náskok 2:0. Rytíři byli tentokrát dopředu ještě horší než dozadu. Odehráli špatnou přesilovku, kdy vůbec neohrozili domácího brankáře Konráda. Jediný náznak šance na úspěch měl Redlich, jenže sám před brankářem trefil jen tyčku.

Také ve druhé třetině si to domácí proti marnému soupeři užívali. Ten rozdíl umocnil 26. minutě třetí gól, kdy se hostující brankář nechal vytáhnout z branky, domácí hráč Jaroměřský objel branku, zasunout kotouč do prázdné branky se mu sice nepodařilo, ale udělal to za něj hostující obránce Zelinger, který si ho srazil za brankovou čáru. Kladno si vypracovalo náznak šance během přesilovky v polovině třetiny, ale brankář Konrád si to pohlídal. Třetí třetina se už dohrávala a domácí Kohouti přidali čtvrtý gól Vilémem Buriánem. Po tomto gólu paradoxně střídal domácí brankář, zřejmě z důvodu lehkého zranění a rozhodnutého stavu. Rytíři se ještě snažili proti náhradnímu brankáři o čestný úspěch, ale byl to zmar nad zmarem. Jediným pozitivem může být, že v Liberci můžou Rytíři jen překvapit a pak mají téměř týden, aby se připravili na klíčový domácí duel v pátek s Pardubicemi. Fanoušci Kladna se musí modlit, aby už stál brance Denis Godla a majitel Jágr vymyslel, jak s aktuálním kádrem extraligu zachránit.

Na Kladně ve středu bodoval Zlín. Dneska chtěl potvrdit dovezené body proti lídrovi soutěže z Liberce. Před utkáním zavzpomínali domácí fanoušci i hráči na 30 let starou tragédii, kdy po pádu  na mantinel v Košicích ochrnul jejich obránce Luděk Čajka a následně zranění podlehl. Právě jeho jméno nese zlínský stadion a proto chtěli domácí vybojovat pro svoji legendu dneska vítězství. Lídr z Liberce však pro toto neměl pochopení. Berani se sice ujali v 5. minutě při přesilovce gólem Šlahaře vedení, ale za čtyři minuty zaúřadovala hostující ofenziva a Michal Birner vyrovnal.

První útok Tygrů se znovu prosadil opět v předposlední minutě první třetiny, kdy poslal Liberec do vedení 2:1 Michal Bulíř. Nahrávali mu právě Birner s Hudáčkem. Hosté svůj náskok navýšili v polovině druhé třetiny. Autorem gólu byl opět Michal Bulíř. Tento stav vydržel až do druhé poloviny závěrečné periody. To se během minuty trefili oba týmy. Nejprve v 52. minutě zvýšil na 4:1 pro Tygry mladý útočník Adam Musil a za minutu zkorigoval na konečných 2:4 domácí Jan Dufek.

Další dva duely byly jednoznačnou záležitostí domácích týmů. Oba o svém vítězství rozhodli už v první třetině, kterou shodně vyhráli 3:0.

Třinec si vypracoval tento náskok proti hradeckému Mounfieldu, který opět přijel bez brankářské jedničky Marka Mazance. Jeho náhradníka Lukeše postupně překonali v první třetině Oceláři Ondřej Kovarčík (5.), Wojtek Wolski (11.) a Erik Hrňa (15.). Ve druhé třetině spálil velkou a jedinou šanci z nájezdu Petr Koukal. Místo kontaktního gólu tak přišlo zvýšení domácího náskoku ve 36. minutě, kdy se nejlépe před hradeckou brankou orientoval Tomáš Marcinko a zvýšil na 4:0. Ve třetí třetině si domácí výhru pohlídali plus přidali hostům další dva góly na cestu. Bůra Hradci dal využitou přesilovkou v polovině třetí třetiny Aaron Chmielevski a deset vteřin před koncem tenisového kanára z brejku Martin Adamský. Domácímu brankáři Štěpánkovi stačilo k nule pouhých 17 zákroků.

Ještě hůře než Hradec Králové dopadla Kometa v Karlových Varech. Po slabém výkonu, který využily v pátek na jejím ledě v poměru 5:2 Vítkovice, utrpěla od Energie debakl 1:9. Také v lázeňském městě skončila první třetina 3:0 pro domácí. Kometa nevyužila svoji příležitost na začátku zápasu a pak už se jí to sypalo. V osmé minutě propálil mezi betony brankáře Čiliaka obránce Matěj Stříteský. Za minutu se prohnal brněnskou obranou Ondřej Beránek a poradil s hostujícím brankářem a tříminutovku hrůzy Brna uzavřel gólem na 3:0 pro domácí Tomáš Vondráček. Vydařená první třetina dodala domácím chuť do hry a ti válcovali Kometu i ve druhé třetině.

Už 24. minutě využil přesilovku Jakub Flek. Ve 34. minutě se po objetí branky radoval ze své první extraligové branky Tomáš Vildumetz a v předposlední minutě stanovil další využitou přesilovkou na 6:0 obránce Petr Šenkeřík. Po tomto gólu se toužebně díval na střídačku brankář Čiliak. Vystřídání se dočkal až od začátku třetí třetiny. Jeho nástupce Vejmelka také nezůstal ušetřen třígólové normě domácích ze třetinu. Postupně ho překonali ve 46. minutě Tomáš Rachůnek, v 51. se radoval z gólu domácí kapitán Václav Skuhravý a za další minutu uzavřel domácí produkci svým druhým gólem dneška Tomáš Rachůnek. Jediným hráčem Energie, který nebyl úplně spokojený, tak mohl být domácí brankář Novotný, toho připravil 54. minutě o nulu Tomáš Plekanec. Kromě debaklu si uřízla Kometa ostudu i v hledišti. Její nespokojení fanoušci nejprve házeli konfety na led a poté si zapálili v ochozech moderní arény pyrotechniku, což bude určitě oceněno tučnou pokutou pro brněnský klub.