Neděle, 29 ledna, 2023
Domů DALŠÍ SPORTY Atletické #STALOSE za 37. týden: v Ostravě se sešly hvězdy

Atletické #STALOSE za 37. týden: v Ostravě se sešly hvězdy

Minulý týden se o atletické zvraty postarala především ostravská Zlatá tretra, která se konala tradičně za přítomnosti řady zvučných světových jmen. Češi úspěšně reprezentovali i za hranicemi.

Embed from Getty Images

Světový rekord v Ostravě nepadl

Hlavní tahoun Zlaté tretry, čtyřiadvacetiletý Nor Karsten Warholm, si ve své disciplíně 400 metrů překážek suverénně doběhl pro vítězství. K absolutní spokojenosti mu to ale nestačilo, mířil totiž mnohem výš — na světový rekord, nebo alespoň na nejlepší výkon sezóny. Jedno nej ale Warholm k radosti organizátorů přece jenom přepsal, stanovil totiž nové historické maximum mítinku, které nyní činí 47,62. Rekord mítinku byl pokořen také v koulařském sektoru, a to Američanem Ryanem Crouserem a jeho výkonem 22,43 metrů.

Opačný osud než Warholma na ostravském mítinku potkal Barboru Špotákovou, která dosáhla svého maxima za poslední tři roky (65,19 m), což jí zajistilo vítězství. Po několik let trvající smůle, která ji na tomto mítinku pravidelně doprovází, tak vysoko rozhodně nepomýšlela.

- Advertisement -<

Laťky posouvali výše domácí reprezentanti i na dráze. Zatímco Filip Sasínek si časem 3:35,02 vylepšil „pouze“ osobák, Nikola Bendová v netradičním závodě na 150 metrů posunula výkonem 17,09 český rekord. Velkého osobního i národního úspěchu dosáhl i osmnáctiletý Jakub Davidík. Osmistovku zaběhl za úctyhodných 1:46,47, čímž vylepšil 32 let starý český juniorský rekord.

Čeští reprezentanti dělali dobré jméno i za hranicemi

Atletickým světem se hýbalo také v sousedních státech, na čemž se podíleli i čeští běžci. V polské Poznani potvrdil stříbrnou medailí výtečnou formu Filip Sasínek (3:37,68), v rakouském Linci ukázkové reprezentoval pro změnu sprinter Jiří Polák, který na stovce proběhl cílem v čase 10,71, což mu přineslo vítězství. Ve slovenském Šamoríně svůj závod výkonem 77,99 metrů ovládl oštěpař Vítězslav Veselý.  

Mimořádně se minulý týden dařilo americkému trojskokanovi Christianu Taylorovi, který dvakrát během pěti dní pokořil letošní světové maximum. Nejprve se tak stalo v úterý na Zlaté tretře, kde letěl do dálky 17,46 metrů. O dalších 11 centimetrů tuto hranici posunul v neděli na berlínském mítinku ISTAF.

- Advertisement -
 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Advertisment -

nejpopulárnější

- Advertisment -

nové komentáře