Sobota, 24 února, 2024
Domů DALŠÍ SPORTY Kladno ve středu nejen házelo, ale hlavně přepisovalo rekordy

Kladno ve středu nejen házelo, ale hlavně přepisovalo rekordy

Kdo 16. září zavítal na stadión Sletiště na akce Kladno hází a Kladenské memoriály, neprohloupil. Byl totiž svědkem nejen strhujících bojů a národních úspěchů, ale také pěkné řady mítinkových rekordů.

Embed from Getty Images

Vítězné zakončení sezóny pro Špotákovou

Oštěpařská soutěž, především ta ženská, byla vrcholem akce. Představily se v ní totiž obě největší české hvězdy Barbora Špotáková a Nikola Ogrodníková a obě také k radosti českých fanoušků vystoupaly na nejvyšší příčky. Nepřekonatelný zůstal stejně jako minulý týden v Ostravě hned první hod Špotákové (64,34 m), který jí kromě vítězství přinesl také nový rekord mítinku. Boj o druhou pozici probíhal velmi napínavě, výsledek byl nakonec velmi těsně ve prospěch Ogrodníkové (62,22 m). Juniorská evropská rekordmanka Elina Tzengová z Řecka za ní zaostala pouze o centimetr.

Mezi muži rozhodoval poslední pokus. Od začátku se ve vedení držel Moldav Adrian Mardare (81,37 m), kterého šestým hodem překonal Vítězslav Veselý (81,54 m). Jeho radost ale netrvala dlouho. Celé startovní pole totiž nakonec o pozici dozadu posunul Lotyš Gatis Čakšs (82,19 m).

Staněk po dvouměsíční pauze nepřekonatelný

- Advertisement -<

V koulařském sektoru kralovali Češi. Tomáš Staněk po dvouměsíční pauze hned dvakrát překonal hranici 20 metrů, vítězný pokus měl hodnotu 20,19 m. Markéta Červenková suverénním výkonem 17,78 m stanovila nový rekord mítinku.

V hodu kladivem se představila druhá žena letošních světových tabulek Francouzka Alexandra Tavernierová a výkonem 75,23 m potvrdila roli favoritky a taktéž přepsala rekord mítinku. Pro bronz si vystoupala česká reprezentantka Lenka Valešová (65,25 m).

I v diskařském sektoru dominovala hvězda světového kalibru, a to druhý muž letošních světových tabulek, Kolumbijec Mauricio Ortega (63,61 m). Nejlepší z Čechů Marek Bárta dosáhl na bronz výkonem 59,39 m.

Rekord akce padl také ve skoku vysokém žen, a to hned dvakrát. Výšku 186 cm totiž pokořila jak první Oksana Okuněvová z Ukrajiny, tak druhá Levern Spencerová ze Svaté Lucie. O vítězství pro Okuněvovou rozhodl menší počet neúspěšných pokusů. Prvenství mezi muži patřilo Polákovi Norbertu Kobielskimu (219 cm). Český reprezentant Marek Bahník za ním zaostal jen o 6 cm a z Kladna si odvezl bronz.

Cenné úspěchy pro česká běžecká esa

Také na dráze se posouvala maxima mítinku a mezi muži to měl na svědomí domácí reprezentant Jan Veleba. Cílovou čáru stovky totiž překročil potřetí v této sezóně v čase 10,21 s, čemuž sám jen těžko věřil. Na dvojnásobné trati Veleba nestačil pouze na Tazana Kamanga-Dyrbaka z Dánska, který zvítězil o osm setin časem 20,91 s.

V obou nejkratších sprintech nedala svým soupeřkám šanci Bessant Hamidaová z Egypta, která k dvojnásobnému zlatu přidala dva rekordy mítinku. Stovkou prolétla za 11,23 s, dvoustovkou pak za 22,91 s. Nejúspěšnější českou sprinterkou se v Kladně stala Nikola Bendová, která si v druhém ze zmíněných závodů doběhla pro druhé místo. Hlavní důvod její velké radosti v cíli i dlouho po závodě byl však jiný. Své osobní maximum si totiž vylepšila na 23,16 s a posunula se tak na šestou příčku českých historických tabulek.

Na hvězdně obsazené patnáctistovce startoval i český junior Jakub Davidík a bylo z toho skvělé páté místo. Silná konkurence mu pomohla k přemožení 41 let starého národního juniorského rekordu, a to o dvě sekundy na 3:40,73. Davidík už letos přepsal národní juniorská maxima na 800 m a 1000 m. Nejrychleji, a to dokonce v rekordním čase mítinku, se s mílí vypořádal Španěl Kevin López (3:38,35).

- Advertisement -
 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Advertisment -

nejpopulárnější

- Advertisment -

nové komentáře