Sobota, 24 února, 2024
Domů DALŠÍ SPORTY Atletické #STALOSE za 38. týden: Duplantis přepsal dějiny

Atletické #STALOSE za 38. týden: Duplantis přepsal dějiny

Čeští veteráni si i na konci sezóny udrželi svůj vysoký standard. Dále jsme mohli být svědky jednoho z nejrychlejších závodů na 3000 metrů. Titulky sportovních novin si však podmanil dvacetiletý tyčkař.

Embed from Getty Images

Duplantis na absolutním vrcholu

Světový rekord tyčkaře Sergeje Bubky z roku 1994 padl. Nové maximum má hodnotu 6,15 metru a má ho na svědomí dvacetiletý Američan ve švédském dresu, Armand Duplantis. Urputně o něj bojoval celou sezónu, však jen za poslední měsíc Bubkovu metu atakoval třináctkrát. A uspěl takřka „za pět minut dvanáct“ při letošním předposledním podniku Diamantové ligy v Římě. Všichni přítomní cítili naději už při slibném prvním pokusu. U druhého už mladý talent nezaváhal. Poté, co letos v únoru překonal světový rekord v hale, tímto výkonem potvrdil absolutní dominanci.

View this post on Instagram

Outdoor WR!!! LFG!!! #borntofly

A post shared by Mondo Duplantis (@mondo_duplantis) on

Strhující výkony a jedny z historicky nejrychlejších časů předvedli muži na trati 3000 metrů. Kromě absolutně nejlepšího výkonu této sezóny přepsal vítěz Jakob Kiplimo z Ugandy také národní rekord a vytvořil nové maximum Diamantové ligy, 7:26,64. Celkově se vyšvihl na osmou příčku historického žebříčku této disciplíny a dlouhotrvající rekord mítinku překonal o neuvěřitelných 20 vteřin. Na záda mu dýchal Nor Jakob Ingebrigtsen, který se v historických tabulkách posunul hned za Kiplima na deváté místo a stanovil nový národní rekord na 7:27,05.

- Advertisement -<

Americký koulař Robert Crouser zářil v předvečer hlavního závod World Coninental Tour Gold v chorvatském Záhřebu. Jeho koule letěla čtyřikrát za metu 22 metrů, přičemž nejdelší pokus měřil 22,74 m. O téměř půl metru tak překonal vlastní rekord mítinku z roku 2016 a zároveň zapsal nejlepší koulařský výkon dosažený v Evropě od roku 1988.

Čeští junioři opět posouvali hranice

Na domácí půdě proběhly dvě zásadní akce. Ve středu 16. září na mítinku v Kladně vybojovala v mezinárodní konkurenci vítězství řada českých stálic, ať už oštěpařka Barbora Špotáková či v koulařském sektoru Tomáš Staněk a Markéta Červenková. Nejkratší trať 100 m si podmanil Jan Veleba. O aktualizaci národních tabulek se přihlásil mílař Jakub Davidík, když po 41 letech časem 3:40,73 zlomil český juniorský rekord.

Na víkendovém Mistrovství České republiky mužů a žen do 22 let předvedl skvělé představení tyčkař Dan Bárta, když úspěšně překonal laťku ve výšce 552 cm, čímž se dostal do čela letošních národních tabulek před Jana Kudličku. To nejlepší ze sebe ukázal i výškař Marek Bahník, který si vítězství vybojoval úspěšným pokusem na 215 cm. Absolutní sprinterskou dominanci předvedl Jiří Polák, který dosáhl na titul na stovce i na dvoustovce, na níž navíc pokořil rekord šampionátu. Ten je nyní 20,88 s. Královnou mezi ženami se stala překážkářka Markéta Štolová, která jednoznačně triumfovala na stovce i na čtvrtce.

Čeští junioři reprezentovali i za hranicemi, konkrétně v polském Karpaczu, kde trojskokanka Linda Suchá výkonem 13,65 cm zlomila 23 let starý národní juniorský rekord.

- Advertisement -
 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Advertisment -

nejpopulárnější

- Advertisment -

nové komentáře