Sobota, 27 července, 2024
Domů DALŠÍ SPORTY Čeští biatlonisté poměřili síly s německou špičkou

Čeští biatlonisté poměřili síly s německou špičkou

Biatlon si nedává pauzu ani v létě. A s ním i čeští biatlonisté. První zářijový víkend trávili v saském Altenbergu na Mistrovství Německa v letním biatlonu, kde se kromě domácích utkali také se závodníky z Lotyšska a Švýcarska.

Embed from Getty Images

Vrchol německé letní biatlonové sezóny a zároveň boj tamějších reprezentantů o místa ve světovém poháru odstartoval v pátek 4. září zkráceným vytrvalostním závodem žen. Z vítězství se těšila Janina Hettichová, kterou zradil pouze úplně poslední terč. Na druhé pozici skončila se ztrátou 17,4 sekundy Maren Hammerschmidtová, která taktéž minula jediný terč.

Německá jednička Denise Herrmannová sice jasně dominovala běžecky, avšak už trochu tradičně ji nepodržela střelba, když udělala celkem pět chyb, což nestačilo na nic lepšího než na třetí místo. Podobný střelecký scénář potkal české reprezentantky. Jednička Markéta Davidová dosáhla díky kvalitnímu běhu alespoň na 11. příčku (1+1+1+2). Lucie Charvátová (3+1+2+0) doběhla o tři pozice za ní a Jessica Jislová (2+1+0+2) skončila na 16. místě. Všechny tři se vešly do první poloviny výsledkové listiny.

Ani v mužském zkráceném vytrvalostním závodě mezi sebe na pódium domácí nepustili nikoho dalšího. Překvapivě se však nebavíme o matadorech Dollovi, Peifferovi, Hornovi a Kühnovi, kteří mají místo ve světovém poháru jisté. Ti sice dominovali běžecky, na střelnici svou formu ale nepřenesli.

Na dvou nejvyšších stupních tak stanuli čistí Johannes Donhauser a o půl minuty pomalejší Dominic Schmuck. Bronz bral po dvou omylech Roman Reese. Z českých mužů se na start postavil pouze Adam Václavík (2+1+1+1), který skončil na 12. příčce a porazil tak veškeré zahraniční soky včetně Švýcara Wegera či Lotyše Rastorgujevse, a junior Jakub Kocián (1+1+0+1), který dojel 35.

Při sobotních sprintech Denise Hermannová potvrdila svou roli favoritky. Sestřelila všechny terče a na druhou Sophii Schneiderovou (1+0) v cíli čekala více než minutu. Na třetím místě závod dokončila taktéž s jednou chybou Franziska Preußová. Těsně pod pódiem na čtvrtém místě doběhla Janina Hettichová (1+0), které se díky dalšímu kvalitnímu výsledku přiblížila nominace do světového poháru. Markéta Davidová se kvůli třem omylům musela spokojit s osmou pozicí, a to i přes velmi kvalitní běh. Hned za ní se s jednou chybou umístila Jessica Jislová, Lucie Charvátová (0+3) po nepovedené stojce finišovala na 13. místě.

V mužském sprintu na zlato dosáhl Dominic Schmuck (0+0), čímž ukázal, že stříbro z předchozího dne nebylo žádnou náhodou. Na nejcennější kov si dělal nárok i Benedikt Doll, jedna chyba na stojce ho nakonec o 3,4 sekundy odsunula na druhé místo. Bronz bral po jedné chybě na každé položce Philipp Horn. Obstál i vítěz z předchozího dne Johannes Donhauser (0+1), který tentokrát obsadil 6. místo. Běžecky se dařilo i Čechům Jakubu Štvrteckému (0+2) a Michalu Krčmářovi (1+2), omyly na střelnici je ale odkázaly k 9. a 13. pozici. Ondřej Moravec (0+2) dojel na 19. místě, junior Tomáš Mikyska (1+1) a Milan Žemlička (1+0) hned za ním.

Do nedělního stíhacího závodu startovala Denise Hermannová se spolehlivým náskokem, který si nejen udržela, ale dokonce téměř ztrojnásobila. Bezkonkurenční běh totiž podpořila výbornou střelbou (0+0+0+1). O jednu pozici si oproti sprintu polepšila Franziska Preußová (2+1+0+1). Bronz vybojovala Janina Hettichová (1+0+0+2), která si tak z úspěšného šampionátu odvezla dvě medaile a stala se horkou kandidátkou na nominaci do světového poháru.

Češky své víkendové výkony vystupňovaly až do nedělní první desítky, přičemž Markéta Davidová (0+1+2+0) se čtvrtou pozicí probojovala dokonce na širší pódium. Lucie Charvátová (1+1+0+1) si polepšila na sedmé místo, Jessica Jislová (1+2+0+0) si sice o jednu pozici pohoršila, i tak se ale vešla do první desítky. Výborné výkony předvedly juniorky Tereza Voborníková (1+1+0+0) a Klára Polednová (0+0+0+1), které se posunuly o šest, respektive 16 příček.

Mužská stíhačka se vyvíjela zajímavěji a stupně vítězů se oproti sprintu obměnily. Konečně se předvedl Simon Schempp, a to rovnou v plné síle. Dvě chyby a rychlý běh mu totiž zajistily zlato. Druhý Roman Reese (0+0+0+1) na něj ztratil půl minuty, třetí příčku uhájil Philipp Horn (1+1+1+1). O české zastoupení v první desítce se osmým místem postaral Michal Krčmář (1+1+0+1). Naopak 17. pozicí si výrazně pohoršil Jakub Štvrtecký (2+0+3+2) a 28. pozicí Ondřej Moravec (3+2+2+1).