Úterý, 26 září, 2023
Domů FORTUNA:LIGA Jak probíhá příprava na novou sezonu u pražských S

Jak probíhá příprava na novou sezonu u pražských S

Letošní pauza mezi koncem ligy a startem přípravy na novou sezónu, byla s ohledem na koronavirovou pandemii velmi krátká. Nyní již všechny týmy v nejvyšší lize trénují a pomalu se rozbíhá, tam kde to zdravotní situace dovolí, kolotoč přátelských utkání. Pojďmě se podívat, co se zatím děje v táborech dvou historicky nejslavnějších českých týmů.

Embed from Getty Images

Slavia Praha

Obhájci titulu se poprvé sešli v Edenu  23. července na kondičních testech. Hned poté následoval odjezd na kondiční soustředění do rakouského Aigenu. Sešívaní se sešli v hojném počtu a v dobré náladě. Sociální sítě zaplavovaly fotky usmívajících se borců z posilovny. K týmu se připojili i všichni navrátilci z hostování. Mick Van Buren, Josef Hušbauer, Jaroslav Zelený a Jakub Hromada se hlásili na startu přípravy. Alexandru Baluta měl povolený návrat ze zahraničí později.

První dny přípravy byly i přes všechny přestupové spekulace klidné. Ve fotbalových kruzích se skloňovala jména několika fotbalistů, kteří měli sešívanou kabinu doplnit. Nejčastěji se mluvilo o středním obránci a útočníkovi. Podle předpokladů tak jako mezi prvními do Edenu dorazili Jan Kuchta a Ondřej Karafiát. Oba ze Slovanu Liberec. Oba trenéru Trpišovskému moc dobře známí. Žádný krok do neznámých vod. Vedení Slavie se již několik přestupových období drží zavedeného modelu. V drtivé většině případů přichází hráči, kteří už pod trenérem Trpišovským působili. A zatím se to v Edenu vyplácí.

- Advertisement -<

Zejména jméno útočníka Kuchty vyvolalo na sociálních sítích vzrušenou debatu. Fanoušci přece jen do útoku čekali „větší“ jméno. A to na sebe nenechalo dlouho čekat. V pondělí vedení Slavie dotáhlo náročný přestup Tomáše Malinského ze Slovanu Liberec. Sparťanský kat, jak se mu v Liberci přezdívalo, tak završil povedenou loňskou sezonu přestupem. Malinský, který je v užším reprezentačním výběru je zatím pro mistra ligy nejvýraznější posilou. Zároveň s ním do Edenu ještě dorazil talentovaný mladík Michael Beran, který ale ještě příští sezonu stráví na hostování, v Liberci.

Opačným směrem na trase Praha – Liberec putovalo trio Jan Matoušek, Jakub Jugas a Daniel Kosek. Všichni tři budou v týmu pod Ještědem v příští sezoně hostovat. Definitivní tečku za svým působením ve Slavii udělal Josef Hušbauer. Ten se po nepovedeném hostování v Dynamu Drážďany stěhuje na Kypr. Další v pořadí mladíci Tomáš Vlček a Lukáš Červ odchází hostovat do Jihlavy. O dalších jménech, která se na soupisku mistra nevejdou, rozhodne příprava. Často se spekuluje o odchodu Júsufa. Bahrajnský reprezentant nenaplnil očekávání a nastupoval pouze sporadicky.

Sparta Praha

To v táboře největšího rivala sešívaných panuje zatím relativní klid. Letenští se sešli na zátěžových testech 24. července. Už ovšem bez Martina Frýdka. Dlouholetá stálice v kádru Sparty neprodloužila smlouvu a po pěti letech se na Letné loučí. Frýdkovi další kroky budou směřovat pravděpodobně do zahraničí. Z nových hráčů se zatím neobjevil nikdo až na navrátilce z hostování.

Sparta navíc dál čeká na talentovaného křídelníka Martina Minčeva. Bulharský reprezentant bude více příslib do budoucna, než hotovým hráčem pro základní sestavu.

Častěji než příchod posil do týmu se tak na Letné stále řeší setrvání Guélora Kangy. Gabonský reprezentant dostal od sportovního ředitele Tomáše Rosického nabídku nové smlouvy, no k dohodě zatím stále nedošlo. Ofenzivní středopolař, kterého fanoušci na sociálních sítích zvolili nejlepším hráčem rudých v uplynulé sezoně si dává na čas se svým vyjádřením. Přáním trenérského štábu Sparty by bylo pochopitelně jeho setrvání v mužstvu.

Kolonka odchodů je zatím mnohem bohatší než příchodů. Už před časem bylo oznámeno, že Sparta neprodlouží smlouvy Kayovi s Mandjeckem. Očekávaný krok. Semiha Kayu brzdila častá zranění a Georges Mandjeck se už před minulou sezonou viděl v jiném klubu. Vzápětí se s rudým dresem po dlouhých sedmi letech rozloučil Costa. Nutno uznat, že zanechal pravděpodobně největší stopu ze všech zahraničních hráčů poslední dekády. Velký bojovník a hlavně srdcař.

Dál se poroučel Zinedin Mustedanagič, který ale ve Spartě nikdy neměl stabilní místo. Pak výše zmíněný Martin Frýdek. Poslední aktuální změny v kádru jsou odchody hráčů Zahustel, Kulhánek a Drchal. Všichni tři míří na hostování do Mladé Boleslavy. Ovšem jediným členem sparťanského kádru z této trojice je útočník Václav Drchal. Zahustel s Kulhánkem strávili předchozí ročník na hostování v jiných klubech.

Velký rozruch vzbudily řeči okolo přesunu Martina Škrtela na Letnou. Zkušený stoper se dostal na radar letenských funkcionářů jako náhrada za Dávida Hancka. Ani tento přesun ale nevyšel. Škrtel hledá dál angažmá v zahraničí.

Mezi nepříjemnost, která může celou přípravu Sparty značně ovlivnit je přítomnost koronaviru v rezervním týmu, který je celý v karanténě. Sparta na zhoršenou epidemiologickou situaci v Praze reagovala zrušením prvního přátelského utkání. Nákaza koronavirem se naštěstí u žádného hráče A-mužstva neprokázala.

- Advertisement -
 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Advertisment -

nejpopulárnější

- Advertisment -

nové komentáře