Středa, 27 září, 2023
Domů FORTUNA:LIGA Kam směřuje fotbalová Slavie? Za titulem?

Kam směřuje fotbalová Slavie? Za titulem?

Po konci podzimní části Fortuna ligy vládla v kancelářích pražské Slavie velmi dobrá nálada. Aby ne, vedoucí tým ligového pelotonu měl na svého nejbližšího konkurenta v tabulce náskok 16 bodů! Parádní bodový polštář. A nejen ten, hráči na hřišti předváděli svižné výkony a týmu se vyhýbala i zranění.

Embed from Getty Images

A tak se v zimní pauze mohl začít realizovat plán sportovního ředitele týmu Jana Nezmara. Ten se dlouhodobě netají tím, že se v přestupové politice názorově rozchází s Jaroslavem Tvrdíkem. Plánem sportovního ředitele bylo tým omladit a hlavně získat typy fotbalistů, které zapadají do koncepce trenéra Jindřicha Trpišovského. Jak už to ale bývá, novým hráčům musí uvolnit místa hráči stávající. A tak začali postupně odcházet fotbalisté jako Škoda, Hušbauer nebo Van Buren. Právě tyto tři jména vyvolala u slavistických fans největší reakce. Často spíše smíšené. Odchod kanonýra a dnes už slavistické legendy Škody byl ve vzduchu už předchozí dvě sezony. Zde platila nepsaná dohoda o tom, že klub nebude hráči bránit v odchodu za vytouženým zahraničním angažmá. I přesto, pro hodně fanoušků byla představa Slavie bez svého kapitána nepředstavitelná. Ale stalo se. Milan Škoda téměř po měsíci jednání podepsal tureckému Rizesporu.

To odchod Josefa Hušbauera byla jiná epizoda. Tady se spekulovalo o zájmu týmů z Bundesligy či italské Serie A. Nakonec z toho byly německé druholigové Drážďany. Bez fanfár. Jak se později ukázalo, odchod středního záložníka byl z pohledu vlivu na hru nejcitelnější ztrátou. Ale nepředbíhejme. Dále pak odchody Hromady a Van Burena. S tím se však vzhledem k jejich vytížení počítalo. I když Van Buren uměl jako střídající hráč mužstvo pořádně nakopnout. A samozřejmě nesmíme zapomenout na odchod Tomáše Součka. O tomto příběhu se už napsaly stohy papíru, takže to nebudu moc rozvádět. Můj pohled na věc je ten, že tento přestup prospěl všem stranám. Ruku na srdce, před třemi lety by málokdo hádal, že tento mladý reprezentant bude náš jediný zástupce ve slavné Premier League. Tady byl odchod logickým vyústěním situace.

Embed from Getty Images
- Advertisement -<

Odchody z týmu musí samozřejmě vyvážit příchody. A tady se přesně postupovalo podle plánu dua Nezmar a Trpišovský.

Do Edenu tak postupně dorazili Oscar, Zima, Hellebrand, Tijani a Provod. Posledně jmenovaný byl ve Slávii už v podzimní části. Všichni tito fotbalisté byli důkladně vybráni a skautováni.  Oscara zase znal trenér Trpišovský z předchozího působení v Liberci. Last minute pak bylo ještě stažení útočníka Petara Musy z hostování v Liberci. No a jak si to všechno během zimní pauzy sedlo? Jaký měly příchody a odchody vliv na výkony na hřišti? Tyto otázky létaly ve vzduchu v několika Vršovických pivnicích a nejen tam. Všichni byli zvědaví jestli tým zopakuje svou podzimní jízdu. Na povrch se draly názory, že odchodů bylo moc a nepřišla adekvátní náhrada. Ve vzduchu byla cítit nervozita. A oprávněně.

Už první ostrý zápas jarní části Fortuna ligy ukázal, že do podzimní pohody má současná Slavia daleko. Slavia po matném výkonu prohrála na hřišti Bohemians. Následovaly povinné tři body doma s Opavou. Ale ani po tomto duelu nezaplavila fanoušky kdovíjaká vlna euforie. A první blamáž přišla 1.3 na hřišti v Uherském Hradišti. Slavia podlehla zcela zaslouženě Slovácku. Po tomto duelu se snesla ostrá vlna kritiky na Nica Stancia. Právě šikovný rumunský reprezentant měl za úkol nahradit Josefa Hušbauera. Dle mého soudu se tak nestalo. A nejen ve zmíněném utkání.

Slabou formu měli ovšem i ostaní hráči. Ta tam byla forma Coufala nebo Masopusta. Tým nepodpořili ani útočníci. Sázka na nerozehraného Hilála nevyšla. A tak se nečekanou jedničkou útoku sešívaných stal mladý Petar Musa. V dalším zapase si pak Slavia připsala bod za remízu z derby se Spartou. A také po nijak oslnivém výkonu. Bod zachraňoval právě mladičký Chorvat ve třetí minutě nastaveného času.

Poté se kvůli pandemii koronaviru všechny sportovní akce u nás přerušily. A v Edenu tak měli dost času rozebrat si, jak tým znovu nastartovat. Náskok vedoucího týmu Fortuna ligy se totiž po několika zaváháních smrskl na osm bodů. A v tabulce druhá Viktoria Plzeň,která navíc pod novým trenérem Adrianem Gulou šlape jako hodinky, bude chtít urvat titul pro sebe. 

Ustojí Slavia Praha ataky z Plzně? Jak se sešívaní vypořádají se ztrátou Petera Olayinky, který si v minulém týdnu poranil lýtkovou kost a jarní část pro něj skončila? Rozehrají se útočníci? Začne Nicolae Stanciu předvádět výkony adekvátní jeho ceně? Byla zimní přestupová politika správná? Jde Slavia po správné cestě?

Odpovědi na tyto a další dotazy přinese 23. květen, kdy se znovu rozběhne jarní část Fortuna ligy. Hezkou zábavu…

- Advertisement -
 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Advertisment -

nejpopulárnější

- Advertisment -

nové komentáře