Sobota, 28 listopadu, 2020
Domů FOTBAL Messi nakonec v Barceloně zůstavá, pyrrhovo vítězství pro Bartomeua.

Messi nakonec v Barceloně zůstavá, pyrrhovo vítězství pro Bartomeua.

Zdá se, že přestupová sága okolo Lionela Messiho je u konce. Vše nasvědčovalo tomu, že opustí svou milovanou Barcelonu. Nakonec však své rozhodnutí změnil a v klubu zůstane. Dodrží tak svůj kontrakt, který mu končí v roce 2021.

Embed from Getty Images

Nejprve si shrňme jak přestupová sága kolem nejlepšího hráče světa postupovala.

14.srpen – Barcelona prohrává s Bayernem 8-2 a končí ve čtvrtfinále LM. Messi byl z této ostudné prohry ohromně zklamaný. Tato prohra pravděpodobně definitivně přesvědčila Messiho k odchodu.

- Advertisement -

25.srpen – Messi veřejně oznamuje, že chce klub opustit. Důvodem je nespokojenost s vedením klubu (Messi požaduje odvolání sportovního ředitele Bartomeua). Nebyl také nadšený z výsledků týmu a kam se klub ubírá. Chce využít klauzule, která ho opravňuje se z klubu vykoupit a odejít za symbolickou částku.

Háček je v tom, že tato klauzule je platná pouze do 10.června. Messi se odvolává na to že je tím datumem myšlen konec sezóny, který byl kvůli koronaviru posunut.

- Advertisement -

30.srpen – Messi odmítá podstoupit koronavirové testy a nezapojuje se do přípravy.

4.září – Barcelona nadále avizuje neplatnost klauzule. Manchester City odmítá zaplatit požadovaných 700 milionů eur. Messi se nechce s klubem svého srdce soudit, mění své rozhodnutí odejít a zůstává.

- Advertisement -

O setrvání v klubu informoval ve své upřímné zpovědi pro sportovní deník Goal. V rozhovoru se například opřel do sportovního ředitele klubu, hovořil také o svém vztahu k Barceloně.

“Nebyl jsem šťastný, chtěl jsem odejít. Zůstanu v klubu, abych se nedostal do právního sporu. Vedení klubu v čele s Bartomeem je katastrofa.“

“Pravda je taková, že v tomto klubu není žádný projekt. Jen zaplňují díry. Nikdy bych nešel do války proti klubu mého života. Proto zůstávám.“

“Celý rok říkám Bartomeuovi, že chci odejít.“

“Opravdu mi to bylo velmi líto, protože jsem vždycky říkal, že chci zde ukončit svou kariéru. Byl to náročný rok. V tréninku, zápase a v šatně jsem si pořádně vytrpěl.“

“Když jsem rodině řekl, že chci opustit Barcelonu, všichni začali plakat.“

Dle těchto vyjádření chtěl Messi odejít na 100℅. Nebýt klauzule končící 10.června tak by k tomu opravdu došlo. Soudit se s klubem nemělo cenu, hráč věděl že by prohrál. Soudní proces by navíc uškodil jeho reputaci.
Na 99% je tak jisté, že Messi bude hrát za Barcelonu i v příští sezóně.

A teď se konečně dostáváme k jádru věci.

Udělala Barcelona správné rozhodnutí nebo ne?

Messi je stále hráč, který patří k nejlepším na světě. Pořád má úžasné statistiky a je schopný sám týmu vyhrávat zápasy. Loňská sezóna však ukázala, že ani to nestačí. Klidně může opět dojít k tomu, že se Barcelona bude spoléhat na genialitu Messiho, což je špatně.

Taky je otázkou zda Messiho výkony budou pořád tak špičkové. To co se stalo teď jen tak z hlavy nevymaže.
Není spokojený s chodem klubu, s kvalitou kádru a v Barceloně není zkrátka spokojený. To může mít vliv na jeho výkonnost.

Naopak z ekonomického hlediska setrvání Messiho takový smysl nedává.

Je neuvěřitelné, že Barcelona z Messiho odchodu nezíská prakticky žádné peníze.

Kdyby ho klub pustil už teď tak mohl obdržet nějakých 200 milionů eur od Manchesteru City. S těmito penězi v pohodě mohl obměnit kádr, získat top hráče, naučit se hrát bez Messiho více týmově a za rok už třeba útočit na nejcennější trofeje.

Jenže to vypadá, že Messi odejde zadarmo. Tato sezóna bude vypadat nejspíš jako ta předchozí. Tým se bude chtít opět spoléhat jen na něj a bude strašně čitelný. Pravděpodobně opět zažije sezónu bez trofeje a dostane se ještě do větší krize. Barcelona navíc z Messiho odchodu nezíská moc financí. Následná přestavba bude tak náročnější a bude trvat déle. Její návrat na vrchol nemusí trvat 1-2 roky, ale třeba 3-4 nebo i víc.

Každý špičkový klub si v historii zažil krizi. A v ní je teď Barcelona. Až čas ukáže jestli se naplní prognózy pozitivní nebo naopak ty negativní.

- Advertisement -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Advertisment -

nejpopulárnější

Isco chce odejít z Realu Madrid již v lednu

Záložník Realu Madrid Isco je rozhodnut opustit Real Madrid tak rychle, jak to jen bude možné. 28letý španělský internacionál již nepočítá s...

Manchester City plánuje v létě podepsat nového útočníka

Pro Manchester City bude jednou z priorit přivést do týmu během léta nového hrotového útočníka. Důvodem je příprava na odchod argentinské hvězdy,...

Nový parťák pro Součka a Coufala by měl přijít z Lyonu

West Ham intenzivně jedná o příchodu útočníka z Lyonu, Moussa Dembeleho. Lyon je podle všeho ochoten tohoto 24letého střelce prodat. Není se...

Manchester United řeší možnou náhradu Solskjaera

Manchester United navázal kontakt se zástupci bývalého šéfa Tottenhamu Mauricia Pochettina s cílem potenciálně nahradit současného manažera Ole Gunnara Solskjaera.

nové komentáře