Neděle, 29 ledna, 2023
Domů DALŠÍ SPORTY Opravdu drsný Hard dog race – se psy o život

Opravdu drsný Hard dog race – se psy o život

Šest nohou, dvě srdce, jedna hrdost. To je slogan drsného závodu, který není jen pro drsné páníčky, ale i pro jejich nebojácné psy. Nevadí vám trochu bahna? Překonávat překážky, a přitom se svým psem zaběhnout nejrychlejší čas?

Zdroj: harddograce.eu

V Česku je to poměrně novodobá záležitost, tyhle závody dlouho kroužily kolem naší malé země a sbíraly popularitu všude okolo (Maďarsko, Německo). Pár let tomu se uskutečnil první Hard dog race (HDR) také u nás. Není to ale pro žádné čajíčky. Chce to trénink. A opravdu pevnou vůli. Na konci závodu budete potřebovat sprchu. Ne proto, že byste byli tak upocení, ale proto, že pro nánosy bahna nepoznáte, který pes je vlastně váš.

Myšlenka se zrodila původně v Maďarsku, v hlavě bývalého armádního vojáka v roce 2015. A v roce 2016 už se běžel první závod. Od té doby se překážky, provedení i administrativa stále zlepšují, takže dnes stačí vyplnit přihlášku a zaplatit startovné a můžete vyrazit. A co vás čeká?

- Advertisement -<

Důležité je partnerství se psem. Musíte umět odhadnout nejen své síly, ale i ty jeho. Vybírat můžete z několika obtížností – Base obsahuje 16 překážek na 6 km trati, Wild je pro větší tvrďáky, na 12 km trati najdete 22 překážek. A pro největší odvážlivce je obtížnost Brutal – 20 km, 28 překážek. Podmínkou je věk psovoda alespoň 14 let a věk psa minimálně 1 rok.

Často vás potká plazení se v bahně, přebrodění hluboké vody, pes musí překonat vodu jinudy nebo někde čeká a vy musíte mezitím absolvovat překážku. Pokud je pes silně nepřátelský vůči jiným psům, nemuselo by to během závodu dělat dobrotu, ale většina psů po startu záhy pochopí, že se prostě závodí a běží, co jim síly stačí a ostatní psy zase tolik nevnímají. Dobré je také mít kvalitní postroj, aby netrpěla psí páteř.

Tipy pro závodníky

Jak se ukázalo, je lepší alespoň 2 hodiny před závodem nejíst. Pokud se na nějakou překážku obzvláště necítíte, nemusíte ji absolvovat. Můžete ji obejít a nahradit ji 30 dřepy. A nejdůležitější je souhra. Souhra pána se psem, vzájemná pomoc, podpora. Vy jste motivací pro svého psa, on je motivací pro vás. A také i přes tvrdost závodu jde o princip fair play – pomoci soutěžícímu, který je očividně v nouzi při nějaké překážce je mnohdy víc než samotná výhra závodu.

Letos s tvrďáckými závody trochu zamíchaly viry, poletující vzduchem, ale už první zářijový víkend, tedy dnes, se běží tradiční závod v Opatově u Svitav. Pokud jste se nestihli přihlásit, můžete zkusit stihnout závod 12. 9. v Polsku, 19. 9. v Německu nebo následující víkend v Maďarsku. Neváhejte, čas běží!

- Advertisement -
 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Advertisment -

nejpopulárnější

- Advertisment -

nové komentáře