Středa, 27 září, 2023
Domů HOKEJ Pojďme rozseknout spor zlínských fanoušků - Kašík nebo Čiliak?

Pojďme rozseknout spor zlínských fanoušků – Kašík nebo Čiliak?

Je po sezóně, další v nedohlednu, a tak se můžeme podívat na pár zajímavých statistik z loňské sezóny a rozlousknout otázky, které trápí většinu fanoušků Zlína. Který z brankářů podržel svůj tým více? Pomohl Čiliak týmu PSG Berani Zlín nebo měl místo něho radši dostat šanci Daniel Huff?


Zdroj: hokej.zlin.cz, koláž

Tyto a další otázky si pokládali fanoušci (nebo se spíše hádali) na zimním stadionu Luďka Čajky ve Zlíně v průběhu sezóny. Nejčastější argumenty byly opřené o základní statistiky jako např. průměr obdržených gólů na zápas, procentuální úspěšnosti zákroků a moje oblíbené „s Čiliakem více vyhráváme“!!! Při pohledu na přiložené grafy se to tak opravdu může na první pohled jevit. Každý fanoušek si řekne, že první dvě statistiky jsou téměř totožné, ale v počtu vítězství suverénně Čiliak drtí Kašíka. Takže nastává otázka, bodují Ševci díky tomu, že Čiliak tak skvěle chytá nebo je odpověď jinde (lepší obrana, větší produktivita v útoku)? Na tyto otázky by nám mohly poskytnout odpovědi tzv. „nóbl“ statistiky.

Brankář by měl v každém zápase dát solidní šanci vyhrát svému týmu. Proto jsou důležitými ukazateli kvalitní a velmi špatné starty. Za kvalitní start v zápase se považuje úspěšnost zákroků nad 91,7 % a vyšší. Za velmi špatný start je to 84 % a méně. Z uvedených grafů vyplívá, že Kašík dokázal dát svému týmu velkou šanci vyhrát v polovině utkání do kterých zasáhl, zatímco Čiliak pouze ve 42 % zápasů. Velmi špatné starty zaznamenali oba gólmani ve 4 případech. Zatímco Kašík je zaznamenal v 30-ti zápasech, Čiliakovi k tomu stačilo startů pouhých 19, tedy o 11 zápasů méně a proto i v tomto hodnocení zaostává za zlínskou jedničkou.

- Advertisement -<

Nejobjektivnější hodnocení nám dá údaj zachráněných nebo obdržených gólů oproti průměru soutěže. Průměrný brankář v extralize má úspěšnost 91 % (započítáni brankáři s časem na ledě vyšším než 700 min). I v tomto ukazateli dominuje Libor Kašík s téměř 5 zachráněnými góly, zatímco Marek Čiliak se téměř blíží průměru extraligy. Jinými slovy „nic navíc nechytl“.

Závěr:

I když se z vyjádření mužstva, trenérů a fanoušků mohlo zdát, že Marek svými zákroky drží Ševce v boji o play-off, opak byl pravdou, došlo dokonce k poklesu jeho čísel, které si držel od začátku sezóny v Kometě a podíl na zlepšené hře Beranů je třeba hledat jinde. Škoda, že nedostal v této situaci více prostoru Daniel Huff, který mohl nasbírané zkušenosti zúročit v budoucnu. Při srovnání obou gólmanů řečí čísel jasně vyplívá, že Libor Kašík je v tomto směru vítězem srovnání a fanoušci Zlína mohou být rádi, že ho uvidí i v následující sezóně chytat za svůj tým.

Zdroje:

www.hokej.cz, www.thehockeyninja.com, Jan Morkes (@jmorkes), Šimon Rogner (@simonrogner)

- Advertisement -
 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Advertisment -

nejpopulárnější

- Advertisment -

nové komentáře